گوناگونمجله فارس 98مطالب مذهبیهمه آهنگ هاویژه

نماز آیات آموزش خواندن نماز آیات و احکام نماز آیات

نماز آیات آموزش خواندن نماز آیات و احکام نماز آیات
نماز آیات آموزش خواندن نماز آیات و احکام نماز آیات

نماز آیات

نماز آیات | نماز آیات چند رکعت است؟ | روش خواندن نماز آیات | احکام نماز آیات | حکمت نماز آیات

نماز آیات چند رکعت است؟
نماز آیات دو رکعت است و در هر رکعت پنج رکوع دارد، نماز آیات به دو روش خوانده میشود.

طریقه خواندن نماز آیات:

اولین روش خواندن نماز آیات: بعد از نیت و تکبیرة الاحرام، حمد و سوره خوانده شود و به رکوع برود، سپس سر از رکوع برداشته و دوباره حمد و سوره را بخواند و به رکوع رود و باز سر از رکوع بردارد و حمد و سوره بخواند و به رکوع رود و سپس سر از رکوع بردارد و همین طور ادامه دهد تا یک رکعت پنج رکوعى که قبل از هر رکوعى حمد و سوره خوانده است انجام دهد، سپس به سجده رفته و دو سجده نماید و بعد براى رکعت دوم قیام کند و مانند رکعت اول انجام دهد و دو سجده را بجا آورد و بعد از آن تشهد بخواند و سلام دهد.

قرائت نماز آیات به صورت دیگر: بعد از نیت و تکبیرةالاحرام، حمد و یک آیه (البته احتساب بسم‌الله به عنوان یک آیه خلاف احتیاط است) از سوره ‏اى را قرائت کرده و رکوع کند، سپس سر از رکوع بردارد و آیه دیگرى از آن سوره را بخواند و به رکوع رود، و بعد سر از رکوع برداشته و آیه دیگرى از همان سوره را قرائت نماید و همین طور تا رکوع پنجم ادامه دهد تا سوره‏اى که پیش از هر رکوع، یک آیه از آن را قرائت کرده، قبل از رکوع آخر تمام شود.

سپس رکوع پنجم را بجا آورد و به سجده رود، و پس از اتمام دو سجده، براى رکعت دوم قیام نماید و حمد و آیه ‏اى از یک سوره را بخواند و به رکوع برود و همین طور مانند رکعت اول ادامه دهد تا تشهد بخواند و سلام دهد و چنانچه بخواهد براى هر رکوعى به یک آیه از سوره‏ اى اکتفا کند، نباید سوره حمد را بیش از یک مرتبه در اول آن رکعت بخواند.

حکمت های نماز آیات,دلایل خواندن نماز آیات,روش خواندن نماز آیات

احکام نماز آیات عبارتند از:

به هنگام زلزله و رعد و برق هولناک خواندن نماز آیات واجب است

1- ثبوت خورشید گرفتگی، ماه گرفتگی یا زلزله با حسّ و مشاهده شخصی یا شهادت دو نفر عادل و یا وسائل و متخصصین رصدخانه ها و زلزله سنج در صورت اطمینان،نماز آیات باید خوانده شود.

2- تنها بر اهالی آن منطقه ای که این حوادث به وقوع می پیوندد یا قابل رؤیت باشد، نماز آیات واجب می شود.

3- زمان خواندن نماز آیات کسوف و خسوف از آغاز گرفتن خورشید و ماه است تا آغاز باز شدن و از این رو باید از وقتی که خورشید یا ماه گرفتگی آغاز می شود شروع به نماز آیات کرد و اگر در همان وقت نماز آیات خوانده نشود، بعداً به قصد قربت بدون نیّت أدا و قضاء آن را به جا آورد مگر در صورت کسوف و خسوف جزئی که شخص تا باز شدن از آن اطلاع نیابد.

4-زمان خواندن نماز آیات هنگام زلزله و رعد و برق هولناک است که باید بلافاصله خوانده شود و ترک آن معصیت بوده تا آخر عمر واجب خواهد بود و هر وقت خوانده شود به صورت اداء است.

5- با تکرار این حوادث نماز آیات نیز تکرار باید گردد.

حکمت های نماز آیات, دلایل خواندن نماز آیات,نماز آیات کسوف و خسوف

حکمت های نماز آیات:

از دلایل خواندن نماز آیات یادآوری تاریکی، زلزله و .. قبل از قیامت است

الف) از حکمت های نماز آیات توجه دادن مردم از خرافات به طرف خداوند متعال، تا بدانند که خسوف و کسوف و هر آیت دیگر الهی ارتباطی با اژدها، مار، قهر کردن خورشید و … ندارد؛ بلکه این خداوند است که خالق و مدیر افلاک است.

ب) یکی از دلایل خواندن نماز آیات یادآوری تاریکی، زلزله و .. قبل از قیامت.

ج) از آن جا که بسیاری از مردم در هنگام نعمت، خدا را فراموش می کنند و تنها در گرفتاری ها به یاد خدا می افتند؛ در حال زلزله و آیات دیگر الهی و دیدن آثار مرگ، با خواندن نماز آیات توجه بیشتری پیدا می کنند و به فکر توبه از گناه و جبران گذشته خود می افتند.


(1) نماز آیات نحوه و احکام خواندن نماز
نماز آیات نحوه و احکام خواندن نماز آیات استفتائات


(2) وجوب نماز آیات هنگام زلزله نحوه
وجوب نماز آیات هنگام زلزله نحوه خواندن نماز آیات- اخبار فرهنگی


(3) نماز آیات و حکمتهای
چگونگی خواندن نماز آیات و احکام نماز آیات و حکمتهای آن


(4) زلزله آذربایجانچه کسانی باید نماز آیات
زلزله آذربایجانچه کسانی باید نماز آیات بخوانند نظر مراجع و نحوه


(5) احکام خواندن نماز آیات
Vor 12 Stunden وقت ادای نماز آیات خورشید و ماه گرفتگی از هنگام شروع گرفتگی تا زمان شروع بازشدن آن است و احتیاط ترک نشود که قبل از آنکه شروع به بازشدن نماید به انجام نماز بشتابد و اگر از آن وقت تأخیر انداخت باید نماز را با نیت قربة


(6) نماز آیات آموزش خواندن نماز آیات و احکام نماز آیات
Vor 5 Minuten نوشته نماز آیات آموزش خواندن نماز آیات و احکام نماز آیات اولین بار در تاب ناز پدیدار شد. کلید واژه ها آیات - نماز - خواندن - سوره - احکام - حکمت - ادامه - آموزش - اولین - رفته. آخرین اخبار سرویس


(7) نماز آیات طریقه خواندن نماز آیات
نماز آیات طریقه خواندن نماز آیات چگونه نماز آیات بخوانیم


(8) نماز آیات چگونه خوانده می شود استفتائات
نماز آیات چگونه خوانده می شود استفتائات آیت الله العظمی خامنه ای


(9) آموزش خواندن نماز آیات و احکام واجب شدن آن
خواندن نماز آیات با خواندن نماز اشتراکات زیادی دارد اما تعداد رکعت های آن اندکی بیشتر است. بعد از نیت و تکبیر مانند نماز عادی حمد و توحید بخوانید و به رکوع بروید.


(10) اموزش خواندن نماز ایات - namaz.kiau.ac.ir
احکام نماز آیات 1-از وقتى که خورشید یا ماه شروع به گرفتن مىکند انسان باید نماز آیات را بخواند و بنابر احتیاط واجب باید به قدرى تاخیر نیندازد که شروع به باز شدن کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × چهار =

دکمه بازگشت به بالا