همه آهنگ ها

symlink چیستچه کاربردی دارد و چگونه از آن استفاده کنیم

symlink چیستچه کاربردی دارد و چگونه از آن استفاده کنیم

معرفی متد symlink و کاربردهای آن

در ویندوز ویستا مایکروسافت متد جدیدی به نام NTFS symbolic link یا symlink منتشر کرد که این امکان را فراهم میکرد تا که یک شی (فایل و پوشه) از سیستم فایل NTFS به یک شی دیگر از همان سیستم فایل اشاره کند به عنوان مثال فایل anzalwb.txt در درایو C و فایل fars98.txt در درایو D با استفاده از این متد هر دو به یک مکان از حافظه اشاره میکنند که این بدین معناست محتوا هر دو فایل یکی است و با ایجاد تغییرات در هر کدام از فایل ها محتوای دیگری نیز تغییر میکند.

فارس 98

بله شاید فکر کنید این قابلیت چیزی شبیه به shortcut (میانبر) ویندوز است اما روش لینک کردن با shortcut یک تفاوت بزرگ دارد،در هنگامی که شما فایل یا پوشه مربوط به یک shortcut را حذف میکنید دیگر از طریق shortcut به محتویات اصلی دسترسی ندارید و میانبر شما بلا استفاده میشود اما با استفاده از متد symlink در صورتی که شما هر کدام از فایل یا پوشه ها (مانند anzalwb1.txt در درایو C) را حذف کنید فایل دیگر ( fars982.txt در داریو D) همچنان در دسترس است و مانند یک نسخه پشتیبان از داده ها عمل میکند.

چگونه از symlink استفاده کنیم؟

برای استفاده از این متد و ایجاد لینک فایل از دستور mklink در CMD استفاده میشود.وشکل کلی آن به صورت زیر میباشد:

MKLINK [[/D] | [/H] | [/J]] فایل یا پوشه هدف فایل یا پوشه لینک

فارس 98

که خود این دستور نیز دارای سوئیچهای متفاوتی است که در ادامه آنها را معرفی میکنیم.

سوئیچ /D

این سوئیچ تفاوت چندانی با ایجاد shortcut ندارد و تقریبا دارای ویژگی shortcut ویندوز میباشد.

مثال:

mklink /D c:fars98 c:AMD

فارس 98

با اجرای این دستور در cmd،در درایو C یک پوشه جدید به نام fars98 میشود که میتوان از طریق آن به محتویات پوشه AMD همان درایو دسترسی داشت.

فارس 98

سوئیچ /H یا Hardlink

به وسیله این سوئیچ میتوانید یک فایل با عملکرد مشابه که تنها نامی متفاوت دارد ایجاد کنید که با تغییر در هر یک از فایلها، فایل دگیر نیز تغییر خواهد کرد.

مثال:

mklink /H fars98.txt memo.txt

فارس 98

با اجرای این دستور در cmd یک فایل .txt جدید به نام fars98 ایجاد میشود که محتوای آن با فایل memo.txt آپدیت خواهد شد (و بر عکس)،در صورت حذف memo.txt این فایل پایدار خواهد بود.

فارس 98

سوئیچ /J

به وسیله این سوئیچ میتوانید یک پیوند بین دایرکتوری های سیستم عامل (Directory Junction) ایجاد کنید،عملکرد این سوئیچ بسیار شبیه به سوئیچ /H میباشد با این تفاوت که میتوانید از آن در بین دایکتوری های مختلف استفاده کنید.

مثال:

mklink /J D:fars98 c:shahryar

فارس 98

با اجرای این دستور در cmd در درایو D پوشه ی جدیدی به نام fars98 ایجاد میشود که محتوای آن با پوشه shahryar در درایو C آپدیت خواهد شد (و بر عکس)،در صورت حذف پوشه shahryar پوشه fars98 پایدار خواهد بود.

فارس 98

فارس 98

علاوه بر دستورات فوق میتوانید توسط برنامه هایی همچون DirectorySlicer،JunctionMaster و symlinker نیز برای فایل ها و پوشه ویندوز Hardlink ایجاد کنید.

منبع:فارس 98


(1) معرفی متد symlink و کاربردهای آن
معرفی متد symlink و کاربردهای آن


(2) SymLinks یا Symbolic Links
همه چیز راجع به SymLinks یا Symbolic Links در ویندوز - ویندوز من


(3) فیسیت - Symlink چیست و چطور میتوان آن
فیسیت - Symlink چیست و چطور میتوان آن را ساخت


(4) چگونه در ویندوز 10 استفاده برنامهها از کارت گرافیک را
مایکروسافت در نسخه جدید ویندوز 10 خود قابلیت کنترل عملکرد کارت گرافیک برای هر نرمافزار را بهصورت جداگانه و از طریق برنامه تنظیمات فراهم کرده است. تا پیش از این شما مجبور بودید از ابزار ویژه سازندگان برای کنترل آن


(5) مک آدرس چیست و چگونه می توان آن را دریافت کرد شبکه
اگر کمی وارد دنیای شبکه و اینترنت شده باشید قطعا اصطلاح آدرس آی پی IP address را شنیده اید. اما جدا از آدرس آی پی که یک آدرس منطقی است تمامی دستگاه های واسط اتصال به شبکه دارای یک آدرس فیزیکی با نام مک MAC address نیز هستند.


(6) ترانزیستور چیست چگونه از آن استفاده کنیم چه کاربرد های دارد
هدف ما این است که شما بعد از خواندن این مقاله اطلاعت مهم و کاربردی درباره Transistor را یاد بگیرید. و بتوانید از آن در برخی جاها استفاده نمایید.


(7) چگونه می توان سایز یک دایرکتوری را در
چگونه می توان سایز یک دایرکتوری را در لینوکس دریافت کرد وبلاگ


(8) CXS چیست و چه کاربردی دارد -
CXS چیست و چه کاربردی دارد -


(9) چگونه از خط کش Word استفاده کنیم
چگونه خط کش را فعال کنیم پیش از شروع هر کاری مطمئن شوید که حالت نمایش ورد روی Print Layout قرار داشته باشد.برای فهمیدن این قضیه نیز فقط کافیست در ریبن به دنبال تب View بگردید. حال اگر Print Layout در این بخش فعال نبود روی آن


(10) محل فایلها و پوشههای خود را با استفاده
محل فایلها و پوشههای خود را با استفاده از Symlinks تغییر دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 − چهارده =

دکمه بازگشت به بالا