همه آهنگ ها

عمل حیرت انگیز یک موش آزمایشگاهی برای آزاد کردن دوست خود

عمل حیرت انگیز یک موش آزمایشگاهی برای آزاد کردن دوست خود
عمل حیرت انگیز یک موش آزمایشگاهی برای آزاد کردن دوست خود

برای سالایان دراز ما انسانها تصور کردیم پستانداران برتر زمین در ابراز احساسات و همدلی هستیم.اما یک تجربه جدید از دانشگاه شیکاگو نشان می دهد که حتی یک موش نیز زمانی که می بینند یکی از هم نوعان خود دچار مشکل است به سوی آن میرود.

در آزمایشی محققان دو موش آزمایشگاهی را در یک قفس قرار داند با این تفاوت که یکی از آنها در محفظه کوچکتر قفل شده ای در داخل قفس اسیر، و دیگری آزاد بود.بدون وارد کردن هیچ گونه ای پاداش برای موش ها در این آزمایش، به طرز شگفت انگیزی موشی که در قفس آزاد بود با ایجاد فشار درب محفظه موش حبس شده را باز و او را آزاد کرد.

فارس 98

دانشمندان برای تشخیص عنصری که موجب انجام این عمل توسط موش شد،هر نوع پاداش و رابطه ای از جمله اجازه ارتباط اجتماعی با موش های دیگر را حذف نمودند.آنها همچنین یک محفظه خالی را در قفس قرار دادند تا بررسی کنند که آیا موش به دلیل کنجکاوی در محفظه را باز کرده است یا خیر.

فارس 98

دانشمندان آزمایش فوق را با ایجاد یک تغییر کوچک دیگر نیز انجام داند،آنها یک شکلات در قفس قرار دادند تا بررسی کنند که موش بین خوردن شکلات به تنهایی و آزاد کردن دوست خود کدام را ترجیح میدهد،بیش از نیمی از مواقع موش ابتدا درب محفظه را باز و سپس شکلات را با دوست خود به اشتراک گذاشت که این عمل اولین علائم واقعی از همدلی موش ها و رفتار اجتماعی از سوی آنها است.

فارس 98

نکته ی جالب دیگر آزمایش این است که موش قبل از شروع آزمایش هیچگونه آموزش و تمرینی برای باز کردن درب محفظه انجام نداده بود و اما در نهایت توانست هنگام آزمایش راهی برای باز کردن درب محفظه پیدا کند.این آزمایش در طی 12 روز تکرار شد و در روزهای اول موش برای پیدا کردن راه نجات دادن دوست خود کمی درچار مشکل میشد اما در روزهای آخر موش به سرعت و براحتی درب محفظه را باز و دوست خود را آزاد میکرد.

ویدیو جالب مربوط به این آزمایش را از اینجا مشاهده کنید.

منبع خارجی:gajitz

ویرایش و ترجمه:فارس 98


(1) جایگاه حیوانات آزمایشگاهی در زندگی بشر
جایگاه حیوانات آزمایشگاهی در زندگی بشر


(2) ترفندهایی برای مبارزه با موش در خانه
ترفندهایی برای مبارزه با موش در خانه - تابناک TABNAK


(3) استفاده از ویرایش ژن برای درمان سرطان
استفاده از ویرایش ژن برای درمان سرطان گردن در موشها - ایرنا


(4) واکنش حیرت انگیز حیوانات به محبتهای
واکنش حیرت انگیز حیوانات به محبتهای انسانی فیلم - باشگاه خبرنگاران


(5) صدای خود را آزاد کنید - دانلود رایگان خلاصه کتاب صدای خود
صدای خود را آزاد کنید صدای خود را آزاد کنید صدای انسان اغلب یک راز محسوب می شود . نخست اینکه ما نمی توانیم دستگاه صوتی خود را ببینیم دیگر اینکه هیچ ساز ارکستری مشابهی وجود ندارد که ترکیبی


(6) دنیای شگفت انگیز جانوران روی زمین 2 - عکس
دنیای شگفت انگیز جانوران روی زمین 2 - عکس


(7) نتایج جستجو برای space x دیجیکالا مگ
نتایج جستجو برای space x دیجیکالا مگ


(8) انشا در مورد موش آزمایشگاهی - درس کده
موضوع دردل یک موش آزمایشگاهی غیر طنز یک روز که در آزمایشگاه نشسته بودم دوست قدیمی ام امیر علی که آزمایشگاه دارد به ذهنم افتاد و دلم می خواست به دیدار او بروم و سری به آزمایشگاهش بزنم.به همین دلیل به آن طرف آزمایشگاه رفتم. از دیدن هم دیگر لبخند بر روی لب های هردوتایمان نشست.


(9) تریبون آزاد - شماره 8 by Rangarang - issuu
تریبون آزاد - شماره 8 by Rangarang - issuu


(10) ماهنامه تشخیص آزمایشگاهی شماره 168
ماهنامه تشخیص آزمایشگاهی شماره 168 - مگ لند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو + 5 =

دکمه بازگشت به بالا