همه آهنگ ها

دوربینی که میتواند 1 تریلیون فریم بر ثانیه را ثبت و بر سرعت نور غلبه کند

دوربینی که میتواند 1 تریلیون فریم بر ثانیه را ثبت و بر سرعت نور غلبه کند
دوربینی که میتواند 1 تریلیون فریم بر ثانیه را ثبت و بر سرعت نور غلبه کند

دو دانشمند جوان از دانشگاه MIT به تازگی دوربینی را اختراع کردند که میتواند لحظه ها را سریعتر از سرعت نور ثبت کند،این تیم توانستند از طریق این دوربین پرتوهای نور را با سرعت معادل یک تریلیون فریم در هر ثانیه ثبت کنند،این امر موجب میشود که بسادگی بتوانیم حرکت آهسته (slow motion) نور در عکس ثبت شده را مشاهده کنیم.

فارس 98

Ramesh Raska دانشیار آزمایشگاه رسانه ای MIT در این رابطه میگوید:” ما یک دوربین slow motion مجازی ساخته ایم که میتوان از طریق آن حرکت و مکان فوتون ها و ذرات نور در فضا رامشاهده کرد.”

دوربینی که آقای Raskar در صحبتهای خود به آن اشاره کرد در واقع تنها یک لنز بزرگ میباشد که با یک آرایه متشکل از 500 سنسور کار میکند.همچنین پژوهشگران به جای استفاده از یک فلاش معمولی،از یک لیزر titanium sapphire که پالس آن کمتر از یک تریلیونیم ثانیه طول می کشد استفاده نمودند.

همچنین وی افزود:”چنین دوربینی ممکن است در آینده در تصویر برداری پزشکی و در زمینه های صنعتی،علمی و حتی عکاسی مورد استقاده قرار گیرد. اکنون ما میتوانیم به جای استفاده از امواج فراصوت در عکسبرداری پزشکی از نور استفاده کنیم،زیرا حالا میتوانیم ببینیم که نور چگونه به صورت حجمی در داخل انسان پراکنده میشود.همچنین در عکسبرداری صنعتی نیز میتوان از طریق تجزیه و تحلیل نور پراکنده شده به نواقص موجود در مواد پی برد. ”

ویدیو مربوط به این دوربین را از اینجا مشاهده کنید.

منبع خارجی:popsci

ویرایش و ترجمه:فارس 98


(1) دوربین آیفون X چگونه بر رقبا غلبه میکند
دوربین آیفون X چگونه بر رقبا غلبه میکند خواندنی ها


(2) دوربینی که میتواند 1 تریلیون فریم بر ثانیه را ثبت و بر
دو دانشمند جوان از دانشگاه MIT به تازگی دوربینی را اختراع کردند که میتواند لحظه ها را سریعتر از سرعت نور ثبت کنداین تیم توانستند از طریق این دوربین پرتوهای نور را با سرعت معادل یک تریلیون فریم در هر ثانیه ثبت کننداین


(3) دوربین شگفت انگیز یک تریلیون فریم در ثانیه می تواند نور در
مهندسان دانشگاه mit به تازگی یک دوربین شگفت انگیز را با قدرت عکسبرداری یک تریلیون در ثانیه معرفی کرده اند سرعت این دوربین به اندازه ایست که می تواند موج های نور را در حالت آهسته ثبت کند.


(4) این سریعترین دوربین جهان است که 10 تریلیون فریم در ثانیه
برخی تجهیزات پیشرفتهتر تا هزاران فریم بر ثانیه را ثبت خواهند کرد. اما محققین Caltech و INRS موفق شدهاند سریعترین دوربین جهان را تولید کنند. این دوربین قادر است 10 تریلیون فریم بر ثانیه را ثبت کند. این میزان سرعت امکان ثبت برخورد بین نور و ماده را دارد.


(5) دانشمندان کالتک دوربینی ساختهاند که با 10 تریلیون فریم در
دانشمندان دانشگاه کالتک دوربینی ساختهاند که قادر است تصاویر را با سرعت 10 تریلیون فریم در ثانیه ثبت کند.


(6) سریع ترین دوربین دنیا با ضبط 5 تریلیون فریم بر ثانیه
در حالی که ویدئوهای آزمایشی منتشرشده توسط دانشگاه لوند با سرعت 5 تریلیون فریم بر ثانیه به ثبت رسیدهاند محققان ادعا میکنند با استفاده از این تکنیک ثبت ویدئوهایی تا هزار برابر سریعتر از این نیز ممکن خواهد بود.


(7) سریع ترین دوربین جهان که در هر ثانیه 10 تریلیون فریم را
حال این دوربین به قدری سریع است که میتواند وقایعی را ثبت کند که قبلا قادر به مشاهدهی آن نبودیم. این دوربین در زمان 400 فمتوثانیه قادر با گرفتن 25 فریم می باشد.


(8) یک تریلیون فریم در ثانیه - فیلم برداری از نور
دوربینی ساخته شده که می تونه با سرعت یک تریلیون فریم در ثانیه فیلم برداری کنه . این یعنی میشه از حرکت نور هم فیلم برداری کرد.


(9) با 10 تریلیون فریم بر ثانیه این دوربین میتواند حرکت نور
در حقیقت دوربینی که بتواند آنقدر سریع باشد که نور را نیز مهار کرده و حرکتش را ثبت کند باید نرخ ثبت فریم بسیار بسیار بالایی داشته باشد عددی که در محدوده صد و هزار و میلیون جای نگرفته و شاید 10


(10) سریعترین دوربین جهان که 10 تریلیون فریم در ثانیه ثبت میکند
اما محققین Caltech و INRS موفق شدهاند سریعترین دوربین جهان را تولید کنند. این دوربین قادر است 10 تریلیون فریم بر ثانیه را ثبت کند. این میزان سرعت امکان ثبت برخورد بین نور و ماده را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 + هفت =

دکمه بازگشت به بالا